poczta@naszagminaszczercow.pl
Budowa przyłączy kanalizacyjnych

Uczestniczysz w programie budowy przyłączy kanalizacyjnych, który realizuje Gmina Szczerców? Zwróć uwagę co i jak jest budowane. Wszak pańskie oko konia tuczy! W dodatku Ty za to wszystko płacisz, a mimo dotacji koszty budowy i tak nie są małe. Warto więc zainteresować się, czy przyłącze budowane jest zgodne z projektem? Czy wykonawca przywiózł i wsypał do wykopu tyle piachu, ile powinno być, aby twoja rura nie była narażona na zniszczenie dłużej niż okres gwarancji? Czy byli inspektor i geodeta przed zasypaniem rury, bo przecież trudno ocenić co i jak wykonano po zasypaniu wykopu? I bardzo ważne, gdy podpiszesz protokół Ty również potwierdzasz to, co zostało zrobione. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu lepiej więc wiedzieć, że wszystko zostało należycie wykonane.

Przede wszystkim na budowie powinien pojawić się geodeta, który w terenie na podstawie dokumentacji projektowej wyznaczy przebieg przyłącza. Czy ujrzymy go, zanim wykonawca zacznie kopać? Sprawdź koniecznie, czy wykonawca przywiózł odpowiednie rury.  Rura rurze nie równa, ale wyglądają podobnie i mają praktycznie taki sam (pomarańczowy) kolor. Twoje przyłącze powinno być wykonane z rur  PVC litych o średnicy 160 mm i sztywności obwodowej 4 KN/m2. Szerokość zmierzysz bez problemu. Na rurze powinieneś też odnaleźć oznaczenie użytego do jej produkcji materiału – PVC oraz oznaczenie wymaganej sztywności – SN 4. Trudno jest jednak ocenić na pierwszy rzut oka, czy rura została wykonana z tworzywa litego, czy też spienionego. Rura lita posiada jednorodną ściankę w przekroju, natomiast rura spieniona posiada warstwę spienionego PVC przez co jest lżejsza i tańsza od litej.

Ścianka rury litej powinna mieć grubość przynajmniej 4 mm. Grubość ścianki rury spienionej jest z reguły mniejsza niż 4 mm (najczęściej ok. 3,2 mm). Ma to fundamentalne znaczenie dla trwałości przyłącza. Nie słuchaj, jeśli ktoś zacznie mówić, że jak byłyby rury lite, to zapłaciłbyś więcej. Nieprawda! Wykonawca zobowiązał się do wybudowania przyłącza z rur litych i na takie rury złożył swoją ofertę. A podjął się budowy przyłączy, bo tak czy inaczej na tym zarobi – rzecz oczywista. Radzimy - zachowaj też kawałek rury użytej do budowy Twojego przyłącza (zawsze jest przecież jakiś odpad), ale nie jakiegoś tam kawałka, który wykonawca miał ze sobą, tylko taką część rury, którą wykonawca odciął na Twoich oczach! W wolnej chwili znajdziesz w internecie niezależnego specjalistę, który stwierdzi, czy rura jest lita, czy spieniona. Możesz również skontaktować się z nami. Jeśli wykonawca nie chce dać Ci kawałka rury, zastanów się, co ma do ukrycia! Sprawdzić też czy rury nie posiadają widocznych uszkodzeń w postaci głębokich rys i otarć. Twoje studzienki powinny być wykonane  z PE lub PP o średnicy 315 mm z trzonem, posadowieniem przekrycia oraz włazem na 400 kN.

Teraz etap najważniejszy. Wykonawca powinien ułożyć rurę kanalizacyjną na podsypce piaskowej o grubości 15 cm na całym odcinku budowanego przyłącza. Grubość warstwy piasku zmierzysz bez problemu. Rury powinny być ułożone ze spadkiem, który jest precyzyjnie podany w projekcie i połączone w sposób dokładny i przede wszystkim szczelny ze  sobą i studzienkami. Gotowe? Zasypujemy? Nie gódź się na to! Zapytaj, gdzie są  inspektor nadzoru, pracownicy Urzędu Gminy w Szczercowie, przedstawiciel Zakładu Gospodarki Komunalnej, a przede wszystkim geodeta, który dokona inwentaryzacji podwykonawczej, czyli zmierzy czy głębokość wlotu i wylotu przyłącza jest zgodna z projektem i czy rury mają odpowiedni spadek. Pozostałe osoby powinny sprawdzić czy przyłącze jest wykonane z odpowiednich materiałów, a prace zostały wykonane zgodnie z projektem. Pamiętaj odbiór odbiór przyłącza zaczyna się przed zasypaniem wykopu. Po jego zasypaniu niewiele już można stwierdzić i ciekawe, jak wtedy geodeta wszystko pomierzy!

Wykop powinien być zasypany materiałem piaszczystym warstwami grubości 30 cm, wolnym od kamieni, które mogą uszkodzić rurę kanalizacyjną, a następnie zagęszczony. Oczywiście wykonawca powinien po wsypaniu do wykopu pierwszej warstwy o grubości 30 cm od razu ją zagęścić, a następnie dosypywać kolejne i każdą kolejną oddzielnie zagęszczać. Brak podsypki z piasku pod rurami oraz zły materiał, którym zasypano wykop, a także niewłaściwe zagęszczenie wykopu, mogą być przyczyną wielu kłopotów z kanalizacją w przyszłości. Pracujący grunt może rozszczelnić przyłącze i zmienić spadek rur, co doprowadzi do niedrożności przyłącza. Rury z niewłaściwego materiału mogą pękać i się odkształcać. Z czasem zostaniami zmuszeni do odkopania przyłącza i naprawiania wszystkiego na swój koszt. Po co nam to?

Nadmiar ziemi z wykopu wykonawca ma obowiązek wywieźć w miejsce wskazane przez Ciebie bez żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie jesteś przekonany, że wszystko zostało wykonane prawidłowo, a przede wszystkim jeśli przed zasypaniem rur nie było inspektora, geodety, przedstawiciela Zakładu Gospodarki Komunalnej, pracowników UG w Szczercowie, lepiej nie podpisuj dokumentów odbiorowych. Do protokołu podaj natomiast swoje uwagi, wskaż, co było nie tak oraz kogo nie było podczas odbioru. Rób zdjęcia lub filmuj. Podczas kontroli nikt nie zarzuci Tobie, że poświadczyłeś nieprawdę w przypadku, gdyby przyłącze zostało wykonane niezgodnie z projektem lub z niewłaściwych materiałów. Płacisz za to, aby Twoje życie było łatwiejsze, a nie za to by spotkały Ciebie kłopoty!


Komentarze   
+46 #4 Franciszek 2019-05-22 06:16
Bardzo ciekawy artykuł. Popieram. Uczmy się na błędach. Mieszkam w sąsiedniej gminie. U mnie wykonawca wykonał przyłącze bez podsypki z piasku. Po dwóch latach musiałem wszystko rozkopać. Nie uwierzycie. Rury się rozłączyły, ponieważ mróz podniósł studzienkę o kilkanaście centymetrów! Uważajcie!
Cytować
+34 #3 eks 2019-05-21 19:12
A kto robi te przyłącza?. Czy się mylę, że to ta sama firma co robiła drogi? Jeśli ta sama to wtedy uparli się na nią źli ludzie i instytucje że zrobiła te drogi nie tak. Ale według innych wszystko jest ,,cacy". I jak tu być mądrym? Ja osobiście taką firmę gdyby tak zrobiła u mnie to bym ,,na kopach" wywalił i ani grosza nie zapłacił.
Cytować
+27 #2 Redakacja 2019-05-06 09:13
Po adresem: http://www.e-bip.pl/Start/54/PublicOrder/20688 znajdują się kosztorysy. Każdy sam może sprawdzić, ile piasku powinien przywieźć wykonawca i jakie prace powinien wykonać. Serwis internetowy IleToWaży.pl podaje, że 1 metr sześcienny suchego piasku waży ok. 1520 kg, a mokrego ok. 1640 kg.
Cytować
+34 #1 romek 2019-05-05 18:15
Panie redaktorze o jakim piachu pan pisze przecież to jest wałek jak z budową dróg
Cytować
Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież